מנוע המלצות חכם

המנוע שפיתחנו בא לענות על אחד האתגרים המורכבים ביותר בעולם התוכן: כיצד להתאים סרט לנושא הרצאה או שיעור?

התשובה המקובלת עד היום היא לבקש המלצות מאנשים בעלי ידע נרחב, לקרוא בבלוג סקירת הסרטים שלנו, לשאול בתמיכה של האתר, לשאול קולגות, לחפש סרטים על פי מילות מפתח ועוד.
׳כל התשובות נכונות,׳ כמאמר הפראפראזה המפורסמת על מבחני ברירה (״אמריקאים״), אלא שמדובר בתהליך ארוך ודי מייגע, לא תמיד ההמלצות שנקבל תהיינה טובות והגרוע מכל - הן מצומצמות.
תכונה אנושית ידועה היא להכניס מספר מצומצם של סרטים (או ספרים, או אמנים, או בעלי מקצוע) לתוך ״רשימה קאנונית״ וירטואלית שנוצרת באופן טבעי. היתרון של רשימות כאלה הוא קיצור הזמן עבור המחפש/ת.
החיסרון הוא צמצום האופקים: שאלו אוהבי קולנוע מה הם הסרטים המוערכים והאהובים עליהם. סביר להניח ש - 90% ימנו את האזרח קיין כאחד מהם. אז לא שאנחנו מטילים ספק בגאוניותו של אורסון ווילס, אבל יש בתשובה המוחצת הזו, שחוזרת על עצמה כבר יותר מ - 40 שנה, ריח חריף של קונפורמיזם ואופנה. ויש גם את מחשבתו של הדובר/ת איך הוא או היא ייראו בעיני השומע. מה לעשות, טבע אנושי.

אנחנו מאמינים במכונות!

ליתר דיוק, במכונות חכמות ולא במכונות לקילוף תפוחי אדמה (למרות שהמהנדסים שלהן חכמים).
לשם כך הושבנו בחדר קופיף קטן והתחלנו ללמד אותו קיטלוג סרטים. אל דאגה, הקופיף אינו חיית מעבדה ולא חשמלנו והרעבנו אותו, או גרמנו לו לחלות בסרטן. מדובר בקוף וירטואלי. תפקידו בחיים הוא לדעת להמליץ על טקסט אחד כתוצאה מטקסט אחר על ידי מציאת הקשרים ביניהם ותוך תהליך לימוד (כלומר, השתפרות על ידי משובים) בלתי פוסק.
התהליך הזה ידוע בעולם התיכנות כאלגוריתם של Content Discovery ובאופן בלתי מקרי גם קראנו לאתר שלנו באנגלית Movie Discovery.
התוצאה היא תכל׳ס המלצה שיצאה מרובוט. קוראים לזה גם המלצה תלוית הקשר או Contextual Recommendation וגם כריית טקסט (Text Mining). היכולת להבין את הרגש המובע בטקסט בין השורות מכונה Sentiment Analysis, אם כי היא פחות רלוונטית לניתוח טקסט אקדמי ויותר חשובה לניתוח חוות דעת או סקירות.
תהליך של למידה על ידי מכונה הוא מופלא. בניגוד למחשב, שמעבד מידע על פי נוסחאות שהוכתבו לו מראש, בלימוד מכונה קיים מה שאפשר לקרוא לו ״שיקול דעת״. המרכאות הן בשל העובדה שלמחשבים עדיין אין דעת (עובדים על זה). באופן מעשי, בינה מלאכותית (בעברית, המילה המדויקת יותר היא ׳למידה חישובית׳), מאפשרת למחשב להתמודד עם תוכן שלא פגש בו קודם לכן, כלומר לא מדובר באיחזור מידע שכבר הוכנס בעבר, אלא בעיבוד מידע חדש לחלוטין והחזרת/הצגת תוצאה הגיונית לשואל (מכאן ה״בינה״).
יש לנו כאן באתר כמה רשומות על נושא בינה מלאכותית ועל האופן בו מחשבים לומדים שפה. למשל זו  או זו.

איך זה עובד

הכניסו לתוך תיבת הטקסט במנוע חפשי או תקציר של מאמר, המתאר את הנושא עבורו אתן מעונינות למצוא סרט. תוכלו לכתוב תקציר כזה או להדביק תקציר (abstract) קיים, או להעתיק ולהדביק טקסט מויקיפדיה, המתאר את הנושא עבורו תרצו למצוא סרט.
הקופיף שלנו ינתח את את התקציר ויציע מספר סרטים המתאימים לנושא זה מתוך הספרייה שלנו.
אנחנו מציעים המלצות מכל רחבי האינטרנט! לא רק מהקטלוג שלנו, אלא גם מספקי VOD אחרים ומיוטיוב. באשר ליוטיוב, אנחנו דואגים להציע המלצות רק לסרטונים איכותיים, מבחינת התוכן.
בקרו את את הקופיף במעבדתו הממוזגת, אתגרו אותו עם טקסטים משלכם וספרו לנו על התוצאות.
אנחנו והוא תמיד שמחים להשתפר.

recommendation engine