­

ביוני 2016, ספריית הנטינגטון, אוניברסיטת צפון קרולינה והמוזיאון על שם לינקולן יזמו פרויקט ענק: פענוח ותמלול 16,000 מברקים שנשלחו במהלך מלחמת האזרחים בארה״ב בין הנשיא לינקולן, הקבינט שלו וקציני צבא הפדרציה. באוסף, שבמשך שנים חשבו שאבד או הושמד, היו 100 מברקים שנכתבו בכתב ידו של לינקולן עצמו וכן ספרי צופן, בו נשלחו חלק מהמברקים. הקוד מעולם לא פוצח על ידי צבא הקונפדרציה. 
לצורך קיטלוג המבקרים, עורכי הפרויקט העלו סריקות של המברקים לאינטרנט ובקשו ממתנדבים לפענח את הכתוב בהם, שרובו בכתב יד.
4866 איש נענו למשימה (יש להניח שחלקם היו סטודנטים שהוכרחו לעשות זאת:)) ונכון ליוני 217, 72% מהפרויקט כבר הושלם.
איך עושים זאת בפועל? זהו הנושא של הרשומה הזו. 

 פלטפורמת זוניברס - Zooniverse

zooniverse

זוהי הפלטפורמה הגדולה בעולם למטרה זו. היתרון בה הוא, שהיא מאפשרת לנהל מתנדבים, להקצות משימות ולקחת את כל הידע שנצבר ולבצע לו הטמעה בארכיון.
המתנדבים מקבלים גישה למעין קנבס דיגיטלי, לוח עליו ניתן לסמן ולכתוב. עליהם לסמן את השורה אותה הם מפענחים ומתמללים ואז לכתוב בתוכה את הטקסט שהם סבורים שכתוב שם.
המקום של חוכמת ההמונים הוא בעובדה שמשתמש אחר, כמו בויקיפדיה, יכול להעיר, לשנות או לסתור את מה שכתב זה שלפניו, לעורך הפרייקט יש אפשרות לחסום משתמשים, לעצור עריכה או להחליט על גרס המועדפת. קדם ההנחה היא, שגם אם ישנה כוונה של משתמשים מדי פעם לחבל בפרויקט, המעבר של מתנדבים שוב ושוב על הטקסט יבצע את הסינון לתוכן טרולי כזה.

decode 5

פענוח וידאו

שוב צפון קרולינה: המנפטות של רוקי מאונט, כיום קהילה מתפתחת, השיגו חומרים מצולמים (במקור מ - 8 מ״מ)  מ - 1939 ובקשו את עזרת הציבור בפענוח החומרים המצולמים.
לשם כך, הם הכניסו את הוידאו לנגן אינטרקטיבי מיוחד (מיד נפרט עליו). הוידאו נעצר בכל פעם שמגיע שוט הדורש פענוח. על המסך עולה שאלה. למשל: מי האישה הזו. באיזה רחוב זה צולם?
המתנדבים יכולים למלא טופס, לציין את הנקודה בציר הזמן (timeline) עליה הם מדווחים ולשלוח את הטופס.
החיסרון המרכזי: החומר לא מוכנס לארכיון, אלא יש לעבד אותו ידנית. 

rocky mount mills

פלטפורמת הוידאו H5P

נגן הוידאו בו השתמשו בפרויקט של רוקי מאונט הוא H5P, שם מוזר מעט לנגן וידאו אינטרקטיבי, שהוא גם פרויקט קוד פתוח - כלומר כל אחד יכול לקחת ולהשתמש בקלות רבה.
כפי שנין לראו בתמנוה למעלה, אין צורך להעלות את הוידאו לשרת משלנו. אפשר להשתמש בנגן של יוטיוב ועליו להלביש את מעטפת הנגן של h5p, עליה מציבים את הכותרת עם השאלה בנקודה שרוצים. ניתן גם לקבוע את עצירת הוידאו בנקודה בה מופיעה הכותרת או בכל נקודה אחרת. הטכנולוגיה של הנגן מאפשרת להכניס קישור חיצוני  או להעלות כותרות בולטות יותר, הכל על גבי הידאו, שבפועל כאמור מנוגן מיוטיוב.
זהו כלי רב עוצמה, שיכול לשמש גם אנשי שיווק ומורים, שכן הוא יוצר אינטרקציה עם המשתמשים בקלות רבה. 
השימוש בו פשוט מאוד והוא כולל ממשק הדומה לזה של מעבד תמלילים, כאשר במקום לכתוב על מסמך, אנחנו כותבים על הוידאו.
ראו עוד באתר הבית של הפרויקט: https://h5p.org/

h5p

תודה להילה אברהם מארכיון הסרטים הישראלי בסינמטק ירושלים על ההשראה לכתיבת הרשומה

­