יום האישה הבינלאומי - לאתרי הסרטים בספריות

womens dayכרזה סובייטית: די לעבדות במטבח!יום האישה הבינלאומי צוין לראשונה לפני יותר ממאה שנה ומאז הוא מעורר מחלוקות רבות.
למרבה ההפתעה, מירב המחלוקות לא נובעות משאלות של פמיניזם או אנטי-פמיניזם דווקא: עד הכרזת האו"ם עליו כיום בינלאומי, הוא היה מזוהה עם ברית המועצות והיווה סמל להזדהות עם מהפכה קומוניסטית אלימה וכניסיון של המפלגה לקעקע את מבנה המשפחה המסורתית.
אז בין אם אתן סבורות (וסבורים) שזהו יום של העצמה ועידוד לקראת עולם של שוויון ואי אלימות או בין אם לדעתכם היום מנציח תודעה קורבנית של נשים, יש לנו כמה סרטים מענינים שעוסקים בנשים ובנשיות.
כל הסרטים הנסקרים כאן נמצאים באתרי הסרטים שלנו, שנוצרו בשיתוף עם ספריות ציבוריות ואקדמיות. צפייה מהנה.

 

 

 

נשות היםדליה גרסטנהייבר הרחיקה לדרום קוריאה, שם התחברה לקבוצת נשים העוסקות במקצוע ייחודי: דיג בצלילה חופשית. קוראים להן Hae-Nyo - נשות הים, שהוא גם שמו של הסרט. הן עוסקות במקצוע כבר מאות שנים. זהו מקצוע מסוכן וקשה ורק נשים עוסקות בו. הן הגיעו באמצעותו לעצמאות כלכלית ולמעשה ברוב המקרים מפרנסות את המשפחה לבדן או כמפרנסות עיקריות. ההכשרה נעשית מאם לבת וההווי הפנימי יצרו כללים של קבוצה סגורה מצד אחד, אבל עם פתיחות יוצא מגדר הרגיל כלפי דליה הלבנה והזרה, שבלתה איתן חודשים ארוכים, מספר פעמים, מה שיוצר את קסמו של הסרט. קראו כאן סקירה של הסרט בבלוג שלנו.

 

 

הללבדרמה הלל נקלעת יעל (יעל אבקסיס), אישה דתייה נשואה, לקשר עם בחור חילוני, בעקבות תאונת דרכים. 
על רקע טיפולי פוריות עקרים ובעיות בזוגיות, מתוודעת יעל לעולם של ספרים, שירה ורגשות שלא הכירה.
בצד נותר בעל רגיש, משתדל וחסר אונים. אירוע דרמטי יאלץ אותה לבחור בין השניים.

 

 

 

באופן טבעי, לא מעט סרטים עוסקים בנשים בחברה הדתית, בהקשר מעמדן ההלכתי והמשפחתי:
לבד של שמואל מינקוב עוסק בנשים גרושות בחברה החרדית. בהתמודדות עם הדימוי החברתי, בהשקפה על נישואים וזוגיות, על יחסים בין גברי לנשים ועל הרצון והמוכנות ליצור זוגיות חדשה וכמובן  -- על נסיבות הפרידות וחיי הילדים. 

לשבור את הגוףברי סימון, הדמות הראשית בלשבור את הגוף, היתה רקדנית בטן כבר בגיל 16. מילדות רקדה והחיבור לגוף ולהבעה עצמית דרך הגוף הם חלק בלתי נפרד מעצם ממשותה. ואז, היא מחליטה לחזור בתשובה: לכסות את עצמה, להחניק את ההחצנה, לרסן את הגוף שהנעה חופשית שלו הפכה לחלק בלתי נפרד מחייה. היא מתחתנת, נפרדת, מתחתנת שוב, נפרדת שנית ומחשת אהבה שתהווה תחליף לרצון הבלתי פוסק להתחבר מחדש לגוף.

 

 

 

בת הרב של רחלי וסרמן מספו מנקודת מבט אישית של מי שגדלה למנהיג ציבור:
"...כולם מסביב תמיד ציפו שנתנהג בהתאם לתואר שאנו נושאות בעל כורחנו - בת הרב.
להתלבש צנוע, להיות ענווה, לדעת את כל התשובות בהלכה, אסור למעוד, אסור להתקלקל, לשמור תמיד על שמו הטוב של אבא, איש חינוך ומנהיג הקהילה..."
מילים שילדים רבים של אישיים בולטים, בנים ובנות, ימצאו את עצמם מזדהים איתן.
טריילר לסרט בת הרב:

 

 ויש רבים נוספים..., גן נעול, על יחודי שנוצר בין אפרת הדתיה לנזירות נוצריות, הבחירות של נורית, המלווה מתמודדת בפריימריז של מפלגה גדולה, מיקה - דרמה על עובדת זרה הניצבת לבדה מול עולם מנוכר ואופורטוניסטי, נאלמת העוסק בנעורים, אלימות ויחסי הורים וילדים דרך סיורה של נערה שותקת אחת, חממה - על משולש היחסים בת-אמא-סבתא בצל משבר כלכלי, לימו עמני על אישה, בת לעדה מסורתית, המחליטה להביא ילד ללא זוגיות ועוד - את כל אלו תמצאו תחת התגית נשים ומגדר באתר הספרייה שלכם.

Tags: זכויות אדם, נשים ומגדר