בצל פלישת דאעש, הספריה בבגדד עוברת דיגיטציה

manuscript abbasidכתבים ערבים מתקופת בית עבאס, המאה ה - 13

כוחות המדינה האיסלאמית (דאעש) מתקדמים ונהדפים חליפות בין עיראק, סוריה, ירדן והאזורים הכורדים. אך בבגדד למודת המלחמות והסכסוכים, לא מחכים ונערכים ליום אפשרי של כיבוש בידי כוחות דאעש. מאחר שאנשי המדינה האיסלמית ידועים כמי שמבצעים באופן קבוע השמדה מסודרת ועקבית של אוצרות ההיסטוריה המייצגת את ה״כופרים״ וגם עשו זאת ללא היסוס עם הכתבים שנתפסו בעיר מוסול (שנכבשה על ידי דאעש), ברור לאנשי הספריה הלאומית של בגדד כי אוצרותיהם עשויים להישרף במקרה של מתקפה וכיבוש של עירם.

במבצע מהיר ואינטנסיבי, פועלים אנשי הספריה לדיגיטציה מהירה של החומרים העתיקים. בחלק מן המקרים מדובר בהצלה של ספרים ומוצגים מתפוררים, שבכל מקרה יש הכרח לבצע להם דיגיטציה, בגלל שאחרת יושמדו כדרך הטבע. 
האוצרות שבספריה מתוארכים עד 1000 שנה אחורה וכוללים תיעוד משליטים שונים, כולל התורכים, הבריטים וכמובן שליטי עיראק המקומיים. 

חלק מן המסמכים בלויים לא רק בשל היותם ישנים, אלא גם בשל שימוש רב שהפך אותם מרופטים. אנשי הספריה מפעילים טכניקות שונות, ביניהן שימוש בקיטור, כדי ללחלח את הדפים וליצור מחדש את האפשרות לדפדף בהם לצורך סריקתם. הספרניות והספרנים עוברים עמוד עמוד עם אריג יפני, חומר מיוחד שמשמש למילוי אזורים דלילים בדפים וליצירת ציפוי מגן עליהם, אחרי שמבוצע בהם תהליך ניקוי אבק ועיקור, כדי למנוע חיסולם על ידי עש ובקטריות.
הספריה נוסדה על ידי הבריטים ב - 1920 ונוהלה על ידי כומר קתולי. שנים אחר כך, ב - 2003, תחת נוכחות צבאית אמריקאית, הספריה הועלתה באש על ידי מורדים ו - 25% ממנה הפך לאפר. בנוסף, חלק מן הספרים נרטבו בעת הפלישה האמריקאית עצמה (להפלת סדאם חוסיין), שכן הספרים הועברו אז למשרד התיירות העיראקי, שהופגז על ידי טנקים אמריקאים וצינורות המים בו התפוצצו. 400,000 מסמכים הושמדו אז, חלקם כתבים עבריים עתיקים. מה ששרד, הועבר לוושינגטון לשימור. 

הפרויקט המרתק מתואר בפירוט על ידי ויויאן סלאמה מסוכנות AP, בקישור זה.