בקרוב לא נראה מכשירי DVD

dvd endקלטת VHS, מנוחתה עדן. מקור: ויקיפדיה

חברת מחקרי השוק Roy Morgan מצאה כי כמות מכשירי ה - DVD נמצאת בירידה. זה אולי לא יפתיע מכם. מה שמפתיע יותר הוא, שהירידה הזו החלה כבר ב - 2008.
תהליך האימוץ הנלהב של הטכנולוגיה והשלכתה כלאחר יד זמן קצר אחר כך היא משל למהירות בה העולם משתנה בעידן הדיגיטלי.
פרופסור בכיר לפיסיקה באוניברסיטת ברקלי אמר לא מזמן (תרגום חפשי): "בחרתי ללמוד פיסיקה כי יש לי זיכרון גרוע, אז חפשתי מקצוע שהחוקים בו לא משתנים."
אמירה משעשעת וחכמה, המבחינה בין יציר ידי אדם תזזיתי (טכנולוגיה) לבין הטבע, או לפחות הדרך בה אנו מבינים אותו.

בשנת 2000, רק לאדם אחד מתוך ארבעים היה מכשיר DVD. אני זוכר את השנה. היה לי אז אולפן עריכת סרטים והמרות וידאו והיינו חייבים להיות בחזית הטכנולוגיה. קנינו צורב CD באלפי שקלים, תקליטוני DVD בעשרה שקלים האחד וצורב DVD בעוד יותר אלפי שקלים. הרגשנו על גג העולם, כאילו יישרנו קו עם נאס"א.

בשנת 2004, ל - 50% מהאולוסיה כבר היה מכשיר DVD.
בשנת 2008, האחוז טיפס ל - 75% ומאז נמצא בירידה מתמדת.

בשנת 2007, שנה לפני השיא ברכישת מכשירי DVD, חברה להשכרת סרטים בקלטות וב - DVD בשם נטפליקס, קראה את המפה לפני כולם ועברה להזרמת וידאו באינטרנט.
זה היה לא פחות ממטורף. הרי הזרמת וידאו, במהירות האינטרנט הנפוצה דאז היתה רצופה בקיטועים והעיגול המסתובב של טעינת הוידאו, המכונה Buffering (אגירה), היה מושא לרוגז ולבדיחות כאחד.
אמנם יוטיוב נולד ב - 2004, אבל רוב הסרטים בו היו באיכות 240 קילוביט לשניה, מטושטשים ומרובי פיקסלים.
היוזמה להציע סרטים למכירה בוידאו זורם באינטרנט היתה מצד נטפליקס שילוב של אומץ וחוצפה.

מספר שנים מועט אחר כך, נטפליקס הולכת מחיל אל חיל ומוכיחה שהצעד שלה היה לא פחות מנבואי. לנטפליקס יש יותר מנויים מלרשת כבלים המצליחה HBO, סדרות בהפקתה זוכות בפרס ה - EMI היוקרתי, היא התפשטה לכל העולם והגיעה ליותר מ - 60 מליון מנויים

יאללה, דיגיטל

ולמה כל זה נכתב? כי לתדהמתי, בהגיעי לאחת הספריות הציבוריות הגדולות בארץ, מסרה לי מנהלת הספריה כי ההשאלה בספריה נעשית ב - DVD והיא לא רואה עם זה שום בעיה. למחאתי, על פיה העולם עובר לדיגיטל ונמצא בעיצומו של התהליך וכן שאין יותר חלקי חילוף, טכנאים שיודעים לתקן מכשירי DVD ובכלל - שקשה יותר ויותר למצוא מכשירים כאלה לרכישה, הגיבה בביטול מוחלט.
כל כך נדהמתי מהנחרצות שלה, שהחלטתי להביא נתונים.

אפילו מיקרוסופט מפסיקה לתמוך ב - DVD

אם לא השתכנעתן-ם מהנכתב לעיל, אולי הנתון הבא ישכנע אתכם-ן:
מיקרוסופט, בעדכון לגרסה 10 של מערכת ההפעלה חלונות, הודיעה למנוייה כי תפסיק לתמוך ביכולת לנגן DVD במחשבים המריצים את מערכת ההפעלה הזו.
מיקרוסופט היא אולי לא החברה שתמיד מסמלת את החדשנות, אבל כאשר היא משנה דבר מה, הוא מהר מאוד הופך לסטנדרט.
אז בקרוב, כאשר חלונות 10 תהפוך לנפוצה יותר, כבר אי אפשר יהיה כלל להריץ DVD ללא מכשיר ייעודי ואלו כאמור נמכרים פחות ופחות.

מ.ש.ל


{rokcomments}