"ספריות אקדמיות עוברות שינוי מדהים" - ראיון עם יו"ר איגוד הספריות בארה"ב

sari feldman alaפלדמן. תמונת מסך מן הראיון

שרי פלדמן, יושבת ראש איגוד הספריות האמריקאי (ALA) השתתפה בראיון וידאו לג'פרי יאנג בכרוניקל. לדבריה, ספריות עוברות שינוי בלתי יאומן בשנים האחרונות והופכות למקום בו נוצרים פרויקטים משותפים (Creative Commons) ובאופן כללי, למקום של יצירה ולא רק ייצוג תוכן. 

בתור דוגמה ליצירה כזו מביאה פלדמן את פרויקט הדיגיטציה הענק של הארוורד, המכונה גם Free the Law, במסגרתו יעברו כל התקדימים (Case Law) דיגיטציה ויעמדו לרשות הציבור, לראשונה בהיסטוריה של ארה"ב. מאגר המידע הקיים של הוארוורד כולל בתוכו כיום 40,000 ספרים, המכילים 40 מליון החלטות בית משפט. כדי לדעת לנווט בכל ההחלטות האלה ולהגיע למסקנות מושכלות לגבי משמעותם של תקדימים הנובעים מהחלטות בית משפט, הארוורד נעזרת במערכת Ravel Law, שיודעת לבצע ניתוחים כאלה, על בסיס תוכן דיגיטלי. אבל כדי ש - Ravel Law תוכל לבצע את הניתוחים האלה, היא זקוקה לכך שהכל יהיה נגיש באופן דיגיטלי וזה המקום בו הארוורד משלימה את התמונה בפרויקט הדיגיטציה הענק ולכך גם מתכוונת פלדמן ב"יצירה." 

אני סבורה שהספריות כיום הפכו ממקום שמציע לאנשים תוכן למקום שעושה ויוצר עבור האנשים, אומרת פלדמן. אנחנו בעיצומו של התהליך היא מוסיפה. ולראיה - ישנן כבר 35 ספריות אקדמיות שהפכו למוציאות לאור והמגמה גוברת.

 מוזמנים לצפות בראיון בוידאו המצורף. אבל לא פחות מכך, קראו את התגובות בעמוד הראיון. שם אנשים כבר פחות מנומסים וממלכתיים. המגיבים הזועמים, רובם ספרנים וספרניות, מתלוננים על העלויות הגבוהות של כתבי העת האקדמיים, שמורידים את הספריות על הברכיים ומחסלות את תקציבן.