פארקור. לעוף מעל לכל המכשולים

free flow movieסיפורו של אבשלום, נער מתבגר ואלוף פארקור, לקראת שחרור אביו מן הכלא.
"עיקר הפארקור הוא ההגעה מנקודה אחת לשנייה בצורה האפקטיבית והמהירה ביותר האפשרית."
בסוף שנות ה - 80 התפתח בצרפת ספורט אתגרי ששם לו כמטרה להפיח חיים חדשים בסביבה האורבנית האפורה ולנצל את הייחוד שלה. ספורט זה, Parkour (עיוות מכוון של המילה parcour בצרפתית, שמשמעותה נתיב או מסלול), מקורו בראשית המאה ה - 20, כחלק מהערצת היכולת האתלטית של הילידים באפריקה. הוא זכה לעדנה מחודשת בעזרת רשת האינטרנט דרך הפצה באתרי סרטונים ברחבי העולם.

מה בעצם עושים בפארקור? אמני הפארקור מאמינים באימון ופיתוח טכניקות שמטרתן היא לעבור בין מכשולים שונים שמציב לנו העולם האורבני, מספסל ומעקה עד בניין ומכונית. בשונה מהרבה סוגי ספורט אחרים, הפארקור גם מכיל פילוסופיה שיוצרת אנלוגיה בין המכשולים הפיזיים לבין המכשולים הרוחניים שעומדים בפני האדם המודרני. בעוד איש רגיל יראה את הבעיות בחייו כחומות וקירות שמונעים ממנו לעבור, אמן פארקור יראה אותם כאובייקטים שבונים את הדרך שלו ובאופן אוטומטי יראה איך הוא יוצר מסלול, שלא ירשה להם להגביל אותו מלהגיע למטרה שלו ואפילו ינצל אותם להגעה מהירה יותר.

בסרט תלויים באוויר של רמי א. כץ אנו מתלווים אל נער הנמצא לקראת סיום לימודיו בתיכון בשם אבשלום גיל. אבשלום הוא אמן פארקור בין הטובים בארץ (אם לא הטוב ביותר) והתשוקה שלו לספורט הזה היא בלתי מתפשרת באופן מעורר השתאות. בעוד החברים שבאים איתו לגני השעשועים ולבניינים הנטושים נראים כאילו הגיעו יותר "בשביל הקטע" ו"בשביל החבר'ה", אבשלום דבק במטרה ואינו מפסיק להתאמן. אפשר לראות בעיניו איך שהוא מסתכל על העולם שונה מאיתנו. כשאני מסתכל על מעקה אני רואה משהו שגמלאים מחזיקים בו בשביל לא ליפול במדרגות בעוד אבשלום רואה פלטפורמה לאלף ואחת קפיצות ופעלולים.
חייו של אבשלום אינם מורכבים אך ורק מהספורט: יש לו חמישה אחים ואחיות ואמא אחת שמפרנסת את כולם. אביו נמצא בכלא בעקבות בעיית אלימות במשפחה. בין קפיצה אחת לשנייה אנחנו מתוודעים למחשבותיהם של אבשלום ואימו לגבי אביו הכלוא. מעציב ומרגש באותו הזמן לראות איך אדם שאפילו לא נוכח, יכול להשפיע כל כך הרבה על חיים של אנשים. אין ספק שהיותו של אביו כלוא השפיעה הרבה על אבשלום למרות שהוא מתאמץ להסתיר זאת ולהימנע מהנושא. אומרים שילדים עושים או בדיוק כמו הוריהם או ההפך הגמור. ואין ספק שלרוץ באופן חופשי בלי לתת לחומות ומבנים לעצור אותך הוא ההפך הגמור מלהיות כלוא.

לצפיה בסרט המלא

Tags: חברה, ילדים ונוער, משפחה