חנכנו את אתר הסרטים של הספרייה הציבורית בדימונה

 dimona herzl

אחרי עבודת הכנה מאומצת, חנכנו את אתר הסרטים של הספרייה הציבורית בדימונה. זהו האתר הראשון מסוגו בישראל.
קראו בהמשך על המהלך ומה שעומד מאחוריו.

למה סרטים

התפישה על פיה "בספריה יש רק ספרים" כבר מזמן אינה רלוונטית. כתבנו כאן בבלוג זה, ביותר ממקום אחד, על ההשתנות של ספריות והפיכתן למרכזי למידה, ידע וקהילה. זוהי מגמה כלל עולמית וישראל משתלבת בה במלוא העוצמה. רשומות (פוסטים) אלה נקראו על ידי ספרניות וספרנים, אשרו את נכונות המגמה ואף הוסיפו על כך.

כבר הרבה שנים שבספריות רבות בישראל יש גם סרטים להשאלה, אם כי עד היום הם היו בפורמטים פיזיים: DVD ואפילו קלטות.
הבעייתיות של שני אלה ידועה ואין צורך להרחיב עליה יותר מדי: די.יוי.די וקלטות נוטים להישרט ועוד מעט אי אפשר יהיה כלל לנגן אותם, בגלל מיעוט המכשירים העומדים למכירה ובעקבותיו הקושי להשיג חלקי חילוף וטכנאים שיודעים לתקן את הקיים. כשם שרוב האוכלוסיה עברה לקבצים ולוידאו זורם (סטרימינג, צפייה ישירה) באינטרנט, יהיה זה אך טבעי שגם ספריות יעברו לשם.

library dimona pilotאתר הסרטים של הספרייה בדימונה

הרמנו את הכפפה

בגלל שפע של סיבות, הדבר לא קרה עד היום. אחת המרכזיות בהן היא סוגיית זכויות יוצרים וחסימת האפשרות (על ידי מפיצי הסרטים) להעלות סרטים על שרת. 
גם בנושא זה דנו כאן ובשאלה החוקית של המרת DVD וקלטת לפורמט קובץ וידאו זורם, מה שנקרא Format Shifting. תוכלו לקרוא על כך רשומה מפורטת שפרסמנו כאן, שבדקה את התקדימים החוקיים בתחום בארה"ב, אנגליה ואוסטרליה.

האתגר שעמד בפנינו היה משולש:

  • להסדיר את נושא זכויות היוצרים
  • לספק פתרון טכנולוגי, שיאפשר הזרמת וידאו ללא תקלות למספר בלתי מוגבל של משתמשים
  • להסדיר את נושא הכניסה של מורשות ומורשים בלבד, כדי לשמור על זכויות היוצרים

מאחר שהפלטפורמה שלנו פועלת כבר מ - 2012, לא היה לנו קשה לספק פתרון לנושא הזרמת הוידאו. צופי סרטים מכל רחבי העולם יכולים לצפות בסרטים שלנו באתר בעברית ובאנגלית. זהו כאמור אתגר לא פשוט, מאחר שוידאו הוא זללן גדול של רוחב פס, ופתרנו אותו בדרך המפורטת כאן.

נושא הסדרת זכויות היוצרים הוא סבוך, עלינו להודות בכך. בשלב ראשון, הצענו לספרייה את הסרטים עבורם יש לנו זכויות מלאות או כאלו שבעלי הזכויות הסמיכו אותנו להציג אותם.
תחום הסרטים המסחריים, המכונים גם הוליוודיים (גם אם אינם תמיד באים מהוליווד), הוא תחום שנשלט יד רמה על ידי כמות מפיצים קטנה מאוד, על גבול המונופוליסטית. אז לקחנו אוויר ונערכנו בהתאם. גם לסרטים האלה עוד נגיע בעתיד, עם יצירתיות ותעוזה.
בינתיים, הספריות והקהל ייאלצו ל"הסתפק" בסרטים שלנו. אבל הי, אלו סרטים איכותיים מאוד!

גישה למורשות ומורשים בלבד

אחד התנאים הבסיסיים לכל הפרויקט הזה הוא, שרק קוראות וקוראים הרשומים בספרייה יוכלו לגשת למאגר הסרטים.
אלא שכאן התברר שהאתגר גדול משחשבנו: לספריות ציבוריות, בניגוד למשל למוסדות אקדמיים, אין פרוטוקול קבוע לרישום משתמשים. הרישם תלוי בתוכנה בה משתמשת הספרייה ותוכנות אלו אינן מתקשרות עם מסדי מידע חיצוניים או מאפשרות חיבור באמצעות פרוקסי.
יתר על כן, בישובים קטנים או בעלי אופי משפחתי, בהם כולם מכירים את כולם, דוגמת דימונה, חסרים פרטים כמו דואר אלקטרוני או מספר טלפון.

כאן נדרשנו ליצירתיות וגמישות. אחרי מחשבה ושקילת מספר אופציות, הוחלט כי נאפשר רישום חפשי לאתר הסרטים.
רק מה? לטופס הרישום הוספנו דרישה להכנסת מספר הקורא בספריה. זהו מספר שאמור להיות ברשות כל הקוראות והקוראים ואם אינם זוכרים אותו, יוכלו להתקשר לספרייה ולברר אותו בטלפון פשוט.
באופן כזה, נוכל לסנן את אלו שאינם מורשים.
ומה עושים עם אלו שמכניסים מספר פיקטיבי?
כל הרשומים ייבדקו כנגד מאגר המספרים שקיים בספרייה. במידה שיימצא כי הנרשם המציא מספר קורא שלא קיים, תוקפא גישתם לאתר הסרטים.
בנוסף, וכדי לסייע לספרייה לגבש את מאגר הנתונים שלה עצמה, הוספנו את שדה מספר הטלפון, למרות שלנו עצמנו אין צורך בו. נתון זה יועבר לרשות הספרייה ישירות.

רוצים אתר כזה גם כן? This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 library dimona pilot 2